Ostatnio sporo pisałem o dostępie do nieruchomości celem świadczenia usług telekomunikacyjnych. O tym jak przyspieszyć proces uzyskiwania dostępu do nieruchomości a także na co zwrócić uwagę zawierając umowę o dostęp do nieruchomości. Temat ten jest niezwykle istotny i wielowątkowy, dlatego też chciałbym go kontynuować w dzisiejszym wpisie i poruszyć problem obowiązku przedstawienia informacji w sprawie warunków zapewnienia dostępu do nieruchomości.
Czym jest obowiązek przedstawienia informacji w sprawie warunków zapewnienia dostępu?
Obowiązek ten wprowadziła nowelizacja ustawy szerokopasmowej z lipca 2016 r. Dotyczy on właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców co najmniej 10 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej. Prezes UKE może wezwać ww. dysponentów nieruchomości do przedstawienia ramowych warunków dostępu do nieruchomości, o których mowa w art. 30 ust. 1 i 3, lub umieszczania na nieruchomości obiektów i urządzeń, o którym mowa w art. 33 ust. 1.
Wezwany przez Prezesa UKE zarządca jest zobowiązany w terminie 30-dniowym do przesłania informacji w sprawie warunków zapewnienia dostępu. Jeżeli tego nie zrobi w wyznaczonym terminie, Prezes UKE może, w drodze decyzji, określić warunki zapewnienia dostępu. Zarządca, wobec którego zostanie wydana taka decyzja jest zobowiązany do zawierania umów o dostępie na warunkach nie gorszych niż określone w tej decyzji.
Jak możesz wykorzystać w praktyce znowelizowane przepisy?
Często niestety zdarza się, że dysponenci nieruchomości nierówno traktują operatorów telekomunikacyjnych wnioskujących o dostęp do budynku. Od niektórych „zaprzyjaźnionych” nie pobierają opłat i pozwalają działać od razu, od innych opłaty pobierają i przedłużają negocjacje dot. dostępu. Niestety takie działanie prowadzi do ograniczania konkurencji pomiędzy operatorami, a finalnie uderza w samych mieszkańców. Wobec tego, Drogi Operatorze, jeżeli wiesz, że dysponent nieruchomości zarządza co najmniej dziesięcioma budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, zażądaj przedstawienia jednolitych warunków dostępu do nieruchomości. Jeżeli dysponent nieruchomości takowych nie posiada zwróć się do UKE, aby wyegzekwował wymagany prawem obowiązek.
Czy wprowadzony obowiązek usprawnia proces uzyskania dostępu do nieruchomości?
W mojej ocenie nowelizacja Megaustawy z lipca 2016 r. daje zarówno Organowi jak i operatorom ISP narzędzie do wyegzekwowania na dysponentach nieruchomości równego traktowania wszystkich operatorów. Pozwala też uporządkować – zwłaszcza większym spółdzielniom czy też deweloperom – kwestię ustanowienia i przedstawienia jednolitych warunków dostępu do nieruchomości. Jednakże z punktu widzenia operatora ISP narzędzie to nie jest doskonałe, w szczególności dlatego, że wymaga czasu – w praktyce kilku miesięcy. Nie muszę tłumaczyć jak ważny jest czynnik czasowy przy inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, Operator uzyskując dostęp do nieruchomości po kilku miesiącach trwania powyższej procedury, podczas których konkurencja będzie działać na budynku, może już nie mieć szans na skuteczne konkurowanie o klienta. W związku z tym należałoby zastanowić się nad usprawnieniem egzekwowania obowiązku przedstawiania warunków ramowych.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/szerokopasmowa.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }